Daljinska detekcija
OPIS KNJIGE:
Iz sadržaja:
PREDGOVOR
SADRŽAJ
I DEO - OPŠTE POSTAVKE
UVOD
Definicija
Principi daljinske detekcije
OSNOVNI POJMOVI DALJINSKE DETEKCIJE
Objekt
Elektromagnetna energija
Područje Y i X zračenja
Ultraljubičasto područje
Vidljivo područje
Infracrveno područje
Mikrotalasno područje
Područje radiotalasa
Senzor
Foto-optički sistemi
Elektrooptički sistemi
Mikrotalasni sistemi
Platforma
Snimak
Analiza
Interpretacija
Podatak
ISTORIJSKI PREGLED RAZVOJA DALJINSKE DETEKCIJE
Počeci i razvoj daljinske detekcije
Pregled razvoja primene daljinske detekcije u geologiji
Razvoj daljinske detekcije kod nas.
Mali je broj metoda, naučnih disciplina ili naučnih oblasti koje su se tako brzo razvijale kao daljinska detekcija. U vremenu koje se meri tek decenijama, ona je postala opšteprihvaćeno naučno područje sa savremenom tehnologijom rada i visokousavršenom opre-mom i programskom podrškom. Daljinskom detekcijom se, širom sveta, profesionalno bave specijalizovane naučne i stručne organiacije, finansirane iz budžeta ili na komercijalnoj osnovi. Retke su zemlje, razvijene ili u razvoju, u kojima ne postoje nacionalni centri za daljinsku detekciju. Ovo naučno područje predaje se kao poseban predmet na mnogim fakultetima koji se bave naukama o Zemlji. Metodi daljinske detekcije široko se primenjuju u svim naukama i strukama koje se bave površinom Zemlje. Razvoj i primena daljinske detekcije, osim u nacionalnim okvirima, organizovani su i na međunarodnom nivou.
Na daljinskoj detekciji u svetu radi veoma veliki broj stručnjaka različitih specijalnosti. Tehnologija snimanja, oprema, kompjuterski programi, postupci i područja primene neprekidno se usavršavaju i proširuju. Samim tim, obimna literatura, pre svega radovi udžbeničkog i priručničkog karaktera, brzo bivaju prevaziđeni i zastarevaju. Autori su svesni činjenice da su tokom pripreme ovog priručnika u svetu lansirani novi sateliti za kosmička snimanja sa novim, usavršenijim senzorima, da se pojavila nova, znatno bolja kompjuterska oprema i novi programi za procesiranje i analizu snimaka. Po izlasku knjige iz štampe pojedini u njoj navedeni podaci već će predstavljati deo istorije daljinske detekcije. To je neizbežno kod prikaza naučne oblasti koja se tako brzo razvija. Principi i osnovne postavke ostaju, međutim, isti.
Daljinska detekcija, kao i svaka naučna oblast, ima sopstvenu terminologiju razvijenu u engleskom jeziku. Manji broj termina je preveden. Većina se samo transkribuje u različitim jezicima. Taj princip je zadržan i u ovom priručniku. Korišćeni su postojeći domaći termini uz navođenje izvornog oblika. Gde prevod nije bio moguć, ili su internacionalno prihvaćeni originalni engleski termini, urađena je samo njihova transkripcija na srpski jezik, opet uz navođenje originala. U daljinskog detekciji se koristi i veoma veliki broj akronima i skraćenica. Za svaki od njih je dat puni naziv u originalu i njegov prevod. Kao poseban dodatak priručniku dat je pregled najčešće korišćenih akronima i skraćenica.
Savremena sredstva komunikacije, posebno internet, omogućavaju široku razmenu informacija o razvoju daljinske detekcije, ekspertima i institucijama koje se time bave, organizacijama koje obavljaju kosmička snimanja i komercijalnu distribuciju snimaka, novim snimcima itd.
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 2.000 rsd
Cena: 2.000 rsd
Cena: 1.500 rsd
Cena: 2.150 rsd
Cena: 1.760 rsd
Cena: 2.000 rsd
Cena: 5.390 rsd
Cena: 2.300 rsd
Cena: 2.150 rsd
Cena: 2.310 rsd
Cena: 2.150 rsd
Cena: 2.150 rsd
Cena: 1.400 rsd
Cena: 3.300 rsd