Senzori u fizičko-tehničkim merenjima
OPIS KNJIGE:
Odlomak :
Predgovor
Merenje predstavlja jednu od važnih aktivnosti u svim oblastima nauke i tehnologije, neizostavno u industrijskim procesima, kao i u svakodnevnim životu. Danas, ne postoje ni najjednostavniji kućni uređaji bez senzora, počev od električnog bokala, espreso aparata, kuhinjske vage, zatim dečih igračaka, a trend povezivanja pametnih telefona sa desetinama senzora koji omogućavaju jednovremeno praćenje više parametara iz okruženja, kao i vitalnih funkcija korisnika, susreće se na svakom koraku. Razvoj sistema automatskog upravljanja, pametnih kuća, autonomnih vozila, sistema za povećanje energetske efikasnosti i uštede resursa moguće je ostvarivo sa primenom senzora.
Senzori predstavljaju interfejs između svakodnevnog, uglavnom analognog okruženja i digitalnog sveta informacija koji nameće trend snimanja podataka o svim aktivnostima i obrade te ogromne količine podataka u cilju stvaranja novih znanja. Savremene discipline kao što su data mining, deep learning, internet of things, industrial internet of things i druge, zahtevaju upravo informacije koje obezbeđuju senzori.
Danas, kao i za mnoge druge naučne discipline, tako i za metrologiju, postoji veliki broj udžbenika, i postavlja se pitanje opravdanosti pisanja još jedne knjige, posebno kada postoji mogućnost da se za merenje bilo koje fizičke veličine pronađe izvor informacija na internetu. Ipak, u toku izvođenja nastave iz predmeta “Senzori i aktuatori” i “Fizičko-tehnička merenja” na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu autori su sakupili materijal iz više izvora i ovaj udžbenik je nastao upravo iz razloga da se to gradivo objedini, kako bi postojala jedinstvena literatura o senzorima što bi pre svega studentima, omogućilo efikasniju pripremu ispita, a kasnije i osnovni priručnik u njihovom inženjerskom radu.
Cilj ovog udžbenika je da sistematično prikaže osnovne principe merenja neelektičnih veličina, pre svega u laboratorijskim i industrijskim uslovima. Iako se senzori kontinuirano usavršavaju, smanjuju im se dimenzije i cena, a povećava osetljivost i pouzdanost, osnovni principa njihovog rada se ne menjaju i autori su smatrali da je najvažnije da se upravo ti principi obrazlože što jednostavnije i jasnije, sa minimalno matematičkog aparata, kako bi ostali usađeni u osnovna znanja studenata koji su odslušali pomenute kurseve.
U prvom poglavlju prikazana je kratka analiza obrade rezultata merenja i načini grafičkog predstavljanja. Drugo poglavlje obuhvata osnovne podele senzora, matematičko modelovanje senzora i odgovarajuće metode linearizcije sa kratkim osvrtom na pouzdanost i ekonomskotehničke parametre. U poglavljima od trećeg do devetog analizirani su senzori sile i momenta, pomeranja, brzine i ubrzanja, pritiska, nivoa, protoka i temperature respektivno, odnosno onih neelektričnih veličina koje se najčešće sreću u procesnoj industriji. Pored osnovnih principa merenja pojedinih fizički veličina, prikazani su kako standardni senzori, tako i pojedine savremene realizacije. U prilogu je dat primer algoritma za linearnu interpolaciju rezultata merenja korišćenjem kriterijuma totalnog minimuma kvadrata greške (total least squares).
Autori posebnu zahvalnost duguju recenzentima na nesebičnoj podršci i velikom broju sugestija, čime su značajno podigli kvalitet ovog udžbenika.
Autori
Cena: 1.100 rsd
potrebna količina:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 1.100 rsd
Cena: 1.650 rsd
Cena: 1.650 rsd
Cena: 2.000 rsd
Cena: 2.000 rsd
Cena: 1.500 rsd
Cena: 2.150 rsd
Cena: 880 rsd
Cena: 1.760 rsd
Cena: 1.320 rsd
Cena: 2.000 rsd
Cena: 5.390 rsd
Cena: 2.300 rsd
Cena: 2.150 rsd