• Srbija
  • English
  • +381 (0)11 3463 072
  • +381 (0)60 3463 072
  • Princ i serbski spisatelj
    Princ i serbski spisatelj

    Princ i serbski spisatelj

    OPIS KNJIGE:

    Novi roman Milisava Savića, jednog od najaktivnijih i poetički najotvorenijih predstavnika srednje generacije savremenih srpskih proznih pisaca, sledi najbolje književne osobine njegove ranije proze, posebno njenog postupka naporednih narativnih tokova, primenjivanih u mnogim njegovim romanima, najizrazitije u Ožiljcima tišine. Za razliku od prethodnih knjiga, u kojima su paralelne priče bile raspoređivane u veće kompozicione celine, u novom romanu one se sistematično smenjuju jedna za drugom tokom cele sadržine ovog izuzetno zanimljivog i provokativnog proznog dela.
    Princ i serbski spisatelj ima dva narativna toka, jedan se odnosi na Stefana Zanovića, pustolova i samozvanog princa iz Paštrovića u Crnogorskom primorju, drugi na pisca i prosvetitelja Dositeja Obradovića. Njihovi likovi se, poput likova Andrića i Crnjanskog u Ožiljcima tišine, u novom romanu razvijaju kao tipični antipodi. Stefan Zanović je dinamični putnik, maštar, mistifikator, ljubavnik, zatvorenik, prigodni pesnik, prijatelj i poznanik evropskih vladara i velikih francuskih pisaca i filozofa druge polovine 18. veka, zaljubljenik u neposredni život i u njegove izazovne oblike ispoljavanja, pun planova i ideja o poboljšanju vlastitog položaja u stvarnosti, čak i na štetu drugih, i pun nade da se njegovi snovi i želje u budućnosti mogu ispuniti. Nasuprot njemu stoji lik Dositeja Obradovića, prosvetitelja i patriote, racionaliste, moraliste, skeptika, pisca koji je verovao u moć razuma i potrebu razumevanja među ljudima i narodima, koji je svojim visoko ispoljenim nacionalnim osećanjem, neposredno potvrđenim dolaskom u ustaničku Srbiju, umnogome pomogao jačanju samosvesti srpskog naroda u vreme Prvog srpskog ustanka i borbe za nacionalnu, kulturnu i političku slobodu.
    Kao u nekadašnjim pikarskim romanima, poglavlja o ta dva ključna lika smenjuju se u dinamičnoj naraciji i zanimljivim, na dokumentarnoj građi zasnovanim stvarnim životnim i na imaginaciji dopunjavanim oniričkim i grotesknim situacijama, kao dve suprotstavljene, a po nečemu ipak bliske slike iste, do kraja nesaznatljive stvarnosti. Situacije u kojima se nalaze ovi likovi, stavovi koje zastupaju i ponašanje koje ispoljavaju sugerišu ne samo neposredno narativno, nego i mnogo šire, univerzalno književno značenje, pa čak i aktuelno društveno i političko. Opisujući poslednje godine njihovih života, Milisav Savić nagoveštava i mogućnosti paralela i analogija sa današnjim vremenom i sa današnjom situacijom na srpskom i balkanskom nacionalnom i geopolitičkom prostoru, ali pre svega traga za univerzalnim analogijama koje ova dva lika i u antropološkom i u kulturnoistorijskom, a pogotovo u poetičkom smislu nude današnjim čitaocima.

    Više detalja

    Br.strana: 220

    Povez: tvrdi

    God.izdanja: 2008.

    Izdavač: Srpska književna zadruga

    ISBN: 978-86-379-1043-5

    Šifra: 14094
    Cena: 500 rsd

    potrebna količina:


    dostavadostava i poŠtarina

    nacin placanjanaČin plaĆanja

    Opcije plaćanje za kupce iz Srbije:

    - pouzećem prilikom isporuke knjiga
    - internet karticama Visa,Maestro i Mastercard
    - preko IPS skeniraj - mBanking aplikacije
    - putem uplatnice na šalteru pošte ili banke

    Opcije plaćanje za kupce iz inostranstva:

    - pouzećem za kupce iz BIH i Crne Gore
    - putem PayPal sistema
    - internet karticama Visa, Maestro i MasterCard

    postavi pitanjepostavite pitanje

    Br.strana: 220

    Povez: tvrdi

    God.izdanja: 2008.

    Izdavač: Srpska književna zadruga

    ISBN: 978-86-379-1043-5

    Komentari čitalaca

  • Napišite recenziju za ovu knjigu i uz malo sreće osvojite
    vaučer za kupovinu od 2000 dinara!

    KorisnaKnjiga.com koristi cookije kako bi prilagodila sajt korisniku i analizirala prikazani sadžaj.
    Podaci o identitetu korisnika se ne prikupljaju, već samo informacije o posećenosti koje dalje naši partneri obrađuju. Više informacija.