Perioperativna medicina 1.
OPIS KNJIGE:
Reč izdavača:
’’Urednik: Prof. dr Nevena Kalezić, redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, specijalista anesteziologije sa reanimatologijom i specijalista medicine bola
Perioperativna medicina je relativno nov termin, uveden pre dvadesetak godina, pod kojim se podrazumeva preoperativna priprema, intraoperativno i postoperativno lečenje hirurških bolesnika. Poznavanje ove problematike od posebnoog je značaja kada su u pitanju pacijenti sa komorbiditetima i drugi visoko-rizični pacijenti.
Perioperativnom medicinom se ne bave samo hirurzi i anesteziolozi, koji neposredno učestvuju u operativnom lečenju, već je pristup ovoj problematici multidisciplinaran. Zbog toga je rukopis namenjen širokom krugu zdravstvenih radnika koji učestvuju u preoperativnoj pripremi i postoperativnom lečenju: lekarima opšte medicine u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kao i lekarima zaposlenim u zdravstvenim ustanovama sekundarnog i tercijarnog nivoa. Praktično, namenjen je svim specijalnostima i svim mlađim lekarima-specijalizantima na bilo kojoj specijalizaciji.
Knjiga ima ukupno 27 poglavlja, i bogato je ilustrovana, sa 197 tabela, slika, shema i grafikona. Ukupan broj referenci je 1285. Odobrena je za udžbenik za posledipolomsko i specijalističko usavršavanje na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Odlukom Komisije za publikacije i Veća za specijalističku nastavu ovog fakulteta.
Poglavlja u knjizi su poređana logičnim redosledom – počevši od prvog poglavlja u kome su objašnjeni osnovni principi perioperativne medicine, preko opšte procene operativnog rizika, vezanog za složenost hirurške intervencije i prethodno zdravstveno stanje pacijenata i procene rizika za pojedine spesifične subpopilacije bolesnika, kao što su deca, gerijatrijski bolesnici, osobe sklone alergiji, onkološki i imunodeficijentni, kao i pothranjeni ili ekstremno gojazni pacijenti. Sledeća poglavlja posvećena su predikciji, profilaksi i lečenju najčešćih (ali i ređih) komplikacija, kao što su postoperativna mučnina i povraćanje, postoperativni delirijum i kognitivni poremećaji idr. Obim laboratorijskog monitoringa koji je opimalan u preoperativnom periodu i neophodan u postoperativnom periodu, monitoring (pomoću standardnih i naprednih aparata) tokom operacije i postoperativnog perioda, kao i neposredan postanestezijski nadzor su detaljno opisani kroz posebna poglavlja, kao značajan deo prevencije postoperativnih komplikacija. Osnovni elementi koncepta i protokola za ubrzan oporavak posle hirurgije objašnjeni su u posebnom poglavlju, a značaj kupiranja akutnog postoperativnog bola i što ranije postoperativne mobilizacije i rehabilitacije pacijenatata, takođe su prikazani kroz posebna poglavlja. Poslednje poglavlje posvećeno je etičkoj strani operativnog lečenja – kako najprikladnije saopštiti bolesniku i porodici informacije o dijagnozi, toku i ishodu lečenja, pogotovu kada su u pitanju loše vesti.
U pisanju tekstova učestvovalo je 55 autora, pretežno nastavnika Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, lekara različitih specijalnosti i subspecijalnosti: anesteziologija sa reanimatologijom i intenzivnom terapijom, hirurgija, alergologija, psihijatrija, transfuziologija, biohemija, fizijatrija idr.’’
Cena: 5.950 rsd
potrebna količina:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 3.304 rsd
Cena: 5.500 rsd
Cena: 8.500 rsd
Cena: 2.200 rsd
Cena: 2.200 rsd
Cena: 3.000 rsd
Cena: 5.000 rsd
Cena: 2.000 rsd
Cena: 2.500 rsd
Cena: 1.500 rsd
Cena: 1.700 rsd
Cena: 2.500 rsd
Cena: 1.950 rsd
Cena: 2.200 rsd
Knjige istog pisca
Cena: 1.250 rsd
Cena: 1.199 rsd
Cena: 400 rsd
Cena: 815 rsd
Cena: 440 rsd
Cena: 2.750 rsd
Cena: 770 rsd
Cena: 349 rsd
Cena: 299 rsd
Cena: 275 rsd
Cena: 2.750 rsd
Cena: 1.560 rsd
Cena: 2.490 rsd
Cena: 1.560 rsd