Parodontologija
OPIS KNJIGE:
Oralna medicina je deo patologije usta koji se odnosi na bolesti koje zahvataju meka oralna tkiva. Oboljenja usta koja zahvataju alveolarnu kost i ostale delove parodoncijuma izdvojena su u posebno poglavlje koje se naziva parodontologija.
U okviru Oralne medicine, patološke procese koji se odvijaju na mekim oralnim tkivima najčešće smo označavali kao bolesti mekih oralnih tkiva, ane kao oboljenja mekih oralnih tkiva. Smatramo da je ovaj naziv prikladniji. Poznato je da je reč bolest (morbus) potiče od praslovenskog jezičkog korena rači bol, koja označava najupadljiviji subjektivni simptom većine bolesti. Smatra se da bolest označava već formirano bolesno stanje sa jasnom kliničkom slikom čija je etiologija, pa i lečenje, poznato. Oboljenje bi prema tome predstavljalo samo razvijanje nekog bolesnog stanja, bez jasne kliničke slike i etiologije, pa je i terapija koja se preduzima u tom slučaju samo simptomatska.
Po ovome bi se izvestan broj patoloških stanja u usnoj duplji mogao tretirati kao bolest, a drugi kao oboljenje. U kliničkoj praksi i stručnom žargonu ove dve reči su sinonimi, pa se između njih i ne pravi razlika. Zbog toga ćemo mi i glagolsku imenicu oboljenje često upotrebljavati i kao sinonim za bolest.
Prilikom identifikovanja pojedinih bolesti mekih oralnih tkiva pojavljuju se veliki problemi. Histoanatomski uslovi koji vladaju u usnoj duplji, a posebno prisustvo pljuvačke, značajno utiču na morfološke karakteristike pojedinih bolesti. Bule, vezikule i neke druge eflorescence, ukoliko se jave na sluzokoži usta, traju veoma kratko, pa ih nije lako identifikovati. O ovim eflorescencama (primarne eflorescence), se zaključuje samo na osnovu izmenjenih morfoloških karakteristika i na osnovu lezija sluzokože koje ostaju posle bula odnosno vezikula (.sekundarne eflorescence). To nije slučaj ukoliko se ove eflorescence pojavljuju na koži. Na koži traju dovoljno dugo, pa ih je u dijagnostičkom postupku lako identifikovati.
Zbog toga je u dijagnostičkom postupku neophodno, pored pažljive inspekcije, primeniti nedodatne metode, ispitivanja i pomoćna sredstva kao što su:
- biohemijska ispitivanja seruma i pljuvačke,
- bakteriološka ispitivanja,
- histopatološka ispitivanja (npr. Cankov test) i
- testovi (test vitropresije, korporalni i ekstrakorporalni testovi u dokazivanju alergije, Nikolskijev fenomen i sl.)
Simptomi i znaci oralnih bolesti na osnovu kojih se postavlja definitivna ili orjentaciona dijagnoza mogu biti: nespecifični, specifični ili patognomični za jedno oboljenje.
- Nespecifični simptomi i znaci se pojavljuju u više oralnih oboljenja. Takav simptom je na primer crvenilo koje zahvata gingivu ili pojedina meka tkiva. Ovaj znak se pojavljuje u toku više etiološki različitih oboljenja. Nespecifični simptomi su značajni, ali imaju malu dijagnostičku vrednost.
- Specifični simptomi nastaju u toku manjeg broja oboljenja. Takvi simptomi su klaćenje zuba koje nastaje kod obolelih od skorbuta, periapikalnih promena i sl. Specifični simptomi su veoma značajni u postavljanju dijagnoze bolesti usta.
- Patognomični simptomi se pojavljuju samo kod jedne bolesti. Takvi patognomični simptomi su parodontalni džepovi, koji se pojavljuju samo kod obolelih od parodontopatija. Patognomični simptomi sigurno utvrđeni, dijagnostički su izuzetno značajni i pouzdano potvrđuju dijagnozu bolesti.
U dijagnostičkom postupku prilikom postavljanja dijagnoze oralnih oboljenja, neophodno je primeniti neke principe. Prilikom inspekcije usne duplje prvo je potrebno utvrditi očuvanost morfološkog integriteta oralnih mekih tkiva.
Cena: 3.600 rsd
potrebna količina:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 2.820 rsd
Cena: 3.300 rsd
Cena: 9.047 rsd
Cena: 4.501 rsd
Cena: 5.858 rsd
Cena: 880 rsd
Cena: 3.321 rsd
Cena: 4.275 rsd
Cena: 770 rsd
Cena: 770 rsd
Cena: 990 rsd
Cena: 770 rsd
Cena: 770 rsd
Cena: 770 rsd