Običan događaj
OPIS KNJIGE:
Roman „Običan događaj“ Ivana Aleksandroviča Gončarova, iako nosi skroman, gotovo ironičan naslov, predstavlja izuzetno značajno delo ruske književnosti 19. veka – delo koje, iza jednostavne fabule, skriva duboku filozofsku i psihološku raspravu o sukobu ideala i pragmatizma, umetničke duše i građanske dužnosti, sanjalaštva i stvarnosti. Ovaj roman, Gončarovljev književni prvenac, već na prvim stranicama otkriva književni nerv koji će kasnije dostići vrhunac u njegovom slavnom „Oblomovu“, ali se već ovde pokazuje autor kao majstor u analiziranju unutrašnjih previranja i sukoba između generacija, temperamenta i životnih vrednosti.
U središtu romana je Aleksandar, mladić sa sela, odrastao u pastoralnoj idili pod zaštitom majke, u okruženju prirode, mira i sigurnosti. Međutim, mladalačka žudnja za „karijerom i fortunom“, odnosno za iskustvom, spoznajom sveta i samopotvrdom, odvodi ga u Petrograd – grad hladnoće, sivila i neumoljive svakodnevice. Tamo se susreće sa svojim stricem, Petrom Ivaničem, oličenjem racionalnog, sistemskog i karijerističkog sveta, koji odlikuju distanca, samodisciplina i strogi realizam. Od samog početka postaje jasno da ova dva sveta ne mogu lako pronaći zajednički jezik – Aleksandar dolazi sa idealima, sa srcem punim poezije, mašte i čežnje za „višim“, dok Petar Ivanič svakodnevicu meri koracima karijere i praktičnosti.
Sukob između strica i nećaka, međutim, ne ostaje površan. Gončarov vešto gradi tenziju ne kroz spoljne događaje, već kroz unutrašnji monolog, dileme i preispitivanja koje mladi junak doživljava. Njegova fascinacija stricem sve više nagriza sopstvene ideale, postavlja pitanja o sopstvenom identitetu, svrsi i vrednostima. Da li je pesnička duša samo iluzija? Da li je umetnost besmisleni hir pred neumoljivom logikom stvarnog sveta? Ili su Petar Ivaničeva uverenja samo odbrambeni zid jednog čoveka koji se odrekao snova? Gončarov ne daje jednostavne odgovore – umesto toga, nudi slojevitu, duhovitu i istovremeno melanholičnu sliku jednog „običnog“ životnog susreta, koji za Aleksandra postaje prekretnica.
Iako smešten u konkretan istorijski i društveni kontekst carske Rusije, „Običan događaj“ je univerzalna priča o mladalačkom razočaranju, o gubitku nevinosti i susretu sa svetom odraslih, koji više ne ostavlja prostor za iluzije. U svom tonu, roman oscilira između blagih, gotovo pastoralnih opisa seoske idile, realističkog prikaza svakodnevice grada, i filozofskih pasaža punih lirizma, ironije i unutrašnje borbe. U tom spoju različitih registara ogleda se Gončarovljev književni dar i osećaj za ritam života – kako spoljašnjeg, tako i unutrašnjeg.
„Običan događaj“ je, zapravo, sve samo ne običan roman – to je delo koje nas podseća da su najvažniji životni pomaci često tihi, lični i neminovno bolni. Gončarov kroz jednostavnu priču o dolasku mladog čoveka u veliki grad uspeva da ispiše snažnu studiju o prirodi snova, o susretu sa stvarnošću, i o dilemi koja i danas tišti mnoge – da li se život živi kroz ideale ili uprkos njima.
Cena: 1.496 rsd
potrebna količina:
Odaberite izdanje:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:

Cena: 550 rsd

Cena: 1.210 rsd

Cena: 1.100 rsd

Cena: 660 rsd

Cena: 1.100 rsd

Cena: 1.430 rsd

Cena: 1.375 rsd

Cena: 1.298 rsd

Cena: 1.320 rsd

Cena: 4.953 rsd

Cena: 3.646 rsd

Cena: 3.646 rsd

Cena: 1.870 rsd

Cena: 1.499 rsd