• Srbija
  • English
  • +381 (0)11 3463 072
  • +381 (0)60 3463 072
  • Bilo jednom u zemlji brojeva: Čudesne veze između matematike i književnosti
    Bilo jednom u zemlji brojeva: Čudesne veze između matematike i književnosti

    Bilo jednom u zemlji brojeva: Čudesne veze između matematike i književnosti

    OPIS KNJIGE:

    „Bilo jednom u zemlji brojeva: Čudesne veze između matematike i književnosti“ Sare Hart je fascinantna knjiga koja razbija predrasude o matematici i književnosti kao potpuno suprotnim disciplinama.

    Autorka, istaknuta britanska profesorka matematike, vodi čitaoce na uzbudljivo putovanje kroz književna dela u kojima su matematičke ideje, obrasci i koncepti suptilno utkane u strukturu, narativ i simboliku. Ova knjiga ne samo da nudi novi pogled na klasičnu i savremenu književnost, već i otkriva kako razumevanje matematičkih referenci može obogatiti naše čitanje i interpretaciju književnih tekstova.

    Hart istražuje mnoge neobične i često neprimećene matematičke aspekte književnih remek-dela, pokazujući kako brojni pisci koriste matematičke koncepte da bi oblikovali strukturu svojih priča, razvijali teme i produbili značenja svojih dela. Na primer, u Mobi Diku Hermana Melvila kriju se brojne matematičke metafore, dok su dela Džordža Eliota prožeta njenom fascinacijom matematikom. Lav Tolstoj u svojim romanima piše o diferencijalnim jednačinama, Džejms Džojs se igra geometrijskim motivima, dok se u pričama Artura Konana Dojla pojavljuju matematičari kao ključni likovi. Hart nas podseća da čak i bajke i soneti, sa svojim preciznim obrascima i strukturom, nose neosporan matematički element, koji obogaćuje njihovu umetničku vrednost.

    Knjiga „Bilo jednom u zemlji brojeva“ ne samo da istražuje književne aluzije na matematiku, već i osvetljava način na koji i jedna i druga disciplina pokušavaju da razumeju svet kroz obrasce, simetriju i logiku. Autorka istražuje kako matematički koncepti poput beskonačnosti, fraktala, geometrije i verovatnoće oblikuju način na koji razmišljamo o vremenu, prostoru i ljudskom iskustvu u književnosti. Od klasičnih romana i eksperimentalne francuske književnosti do savremenih narativa, Hart pokazuje kako matematika može dodati dubinu književnim delima i omogućiti nam da ih sagledamo iz sasvim nove perspektive.

    Sa izuzetnim talentom za povezivanje nauke i umetnosti, Sara Hart nudi knjigu koja je podjednako inspirativna za ljubitelje književnosti i za one koji su fascinirani matematikom. Njen stil je istovremeno pronicljiv i zabavan, a tekst je prožet brojnim primerima i anegdotama koje podstiču čitaoca da razmišlja o delima na način na koji to ranije nije činio. Ova knjiga je savršeno štivo za sve koji žele da prodube svoje razumevanje književnosti kroz neobičan, ali izuzetno intrigantan matematički ugao. „Bilo jednom u zemlji brojeva“ nas uči da su matematika i književnost dva komplementarna vida istraživanja ljudskog postojanja – i da nam njihova povezanost može otkriti sasvim nove dimenzije razumevanja sveta i umetnosti.

    Više detalja

    Br.strana: 374

    Povez: Broširani povez

    God.izdanja: 2025.

    Izdavač: Dereta

    ISBN: 9788664575430

    Šifra: 245011
    Cena: 1.375 rsd

    potrebna količina:


    dostavadostava i poŠtarina

    nacin placanjanaČin plaĆanja

    Opcije plaćanje za kupce iz Srbije:

    - pouzećem prilikom isporuke knjiga
    - internet karticama Visa,Maestro i Mastercard
    - preko IPS skeniraj - mBanking aplikacije
    - putem uplatnice na šalteru pošte ili banke

    Opcije plaćanje za kupce iz inostranstva:

    - pouzećem za kupce iz BIH i Crne Gore
    - putem PayPal sistema
    - internet karticama Visa, Maestro i MasterCard

    postavi pitanjepostavite pitanje

    Br.strana: 374

    Povez: Broširani povez

    God.izdanja: 2025.

    Izdavač: Dereta

    ISBN: 9788664575430

    Komentari čitalaca

  • Napišite recenziju za ovu knjigu i uz malo sreće osvojite
    vaučer za kupovinu od 2000 dinara!