Kako se zemlje natječu
OPIS KNJIGE:
Kako se zemlje žure u nadmetanju u sve globalizovanijoj areni, državne strategije važnije su nego ikada. Zemlje širom sveta sve oštrije se nadmeću za tržišta, tehnologije, vjštine, strane investicije i kanale distribucije koji su potrebni za rast njihovih ekonomija i podizanje životnog standarda. U našem potpuno globalizovanom svetu, specifič̌ne strategije tih nacionalnih vlada ili će uspeti – ili podbaciti – u naporima da podstaknu i održe rast, smanje siromaštvo, prilagode se urbanizaciji i stvore radna mesta.
U knjizi Kako se zemlje natječ̌u: strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji, Richard H. K. Vietor pokazuje kako države određuju smer i stvaraju klimu za nacionalni ekonomski razvoj i profitabilna privatna preduzeća. Vietor istič̌e da u današnjem hiperkonkurentnom okruženju država stalno osigurava specifič̌ne prednosti koja su preduzećima naophodna kako bi se ravnopravno nosila s konkurentima. Te prednosti uključ̌uju visoku štednju i niske kamatne stope za investiranje, č̌vrsta prava vlasništva i dobro državno upravljanje, tehnološki motivisanu i predanu radnu snagu, nisku stopu inflacije i brzo rastuće domaće tržište.
Prikazujući istorijski kontekst, ekonomske analize i intervjue s izvršnim direktorima i državnim službenicima širom sveta, Vietor nudi živopisnu i pronicljivu analizu različ̌itih pristupa državnim strategijama koje vode i do uspeha i do neuspeha. Poglavlja opisuju važne zemlje – Kinu, Indiju, Japan, Singapur i Sjedinjene Države, jednako kao i Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku i Italiju – otkrivaju jedinstvene društvene, ekonomske, kulturne i istorijske snage koje su odredile zemljinu putanju razvoja. Vietor takođe osporava široko rasprostranjeno mišljenje da u tržišnim ekonomijama, kao što su Sjedinjene Države, jak uticajdržave može samo omesti poslovni uspeh.
Provokativna u prikazu i bogata u izvorima, knjiga Kako se zemlje natječ̌u nudi snažan uvid u razvoje poslovnih okruženja kod važnih naroda – i u prošlosti i u budućnosti.
„Globalizacija potpuno istič̌e, viš̌e nego ikada pre, konkurentske pozicije naroda. Koristeći se dugim iskustvom predavač̌a na poslovnoj školi Harvard, smer Poslovanje, drž̌ava i međunarodna ekonomija, Richard Vietor razjaš̌njava vezu između ekonomskog postignuća i državne politike. Kako se zemlje natječ̌u pruža okvir koji je neophodan menadžerima da bi razumeli putanje razvoja zemalja i kako bi mogli donositi odluke u međunarodnoj ekonomiji.“
Daniel Yergin, predsednik uprave, Cambridge Energy Research Associates, autor The Prize: The Epic Quest for Oil, Money and Power i koautor Commanding Heights: The Battle for the World Economy
Br.strana: 370
Povez: tvrd, 17x23 cm
God.izdanja: 2011.
Izdavač: Mate
Zemlja porekla: Hrvatska
Br.strana: 370
Povez: tvrd, 17x23 cm
God.izdanja: 2011.
Izdavač: Mate
Zemlja porekla: Hrvatska
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 4.804 rsd
Cena: 3.650 rsd
Cena: 550 rsd
Cena: 990 rsd
Cena: 1.100 rsd
Cena: 2.090 rsd
Cena: 690 rsd
Cena: 690 rsd
Cena: 4.074 rsd
Cena: 3.080 rsd
Cena: 4.940 rsd
Cena: 6.186 rsd
Cena: 4.940 rsd
Cena: 605 rsd