Bajka
OPIS KNJIGE:
Odlomak:
Kraj velike reke koja upravo beše nadošla izlivši se od jake kiše ležao je u svojoj kolibici, umoran od napornog dana, stari čamdžija i spavao. Usred noći probudiše ga glasni povici; on ču putnike koji žele da ih prebaci na drugu stranu reke.
Kada izađe ispred vrata, ugleda dva velika lutajuća plamena kako lebde nad privezanim čamcem, a koji ga uveravahu da su u velikoj žurbi i da bi želeli da što pre budu na drugoj obali. Starac nije oklevao, otisnu se i poveze čamac uobičajeno vešto preko reke, dok su stranci na nekom nepoznatom, vrlo brzom jeziku siktali jedan na drugoga i prasnuvši povremeno u glasan smeh skakutali tamo-amo, čas po ivicama i klupama, čas po dnu čamca.
„Čamac se ljulja!“ povika starac, „i ako budete tako nemirni, ima da se prevrne. Sedite dole, vi plamičci!“
Čuvši ovaj zahtev oni prasnuše u glasansmeh, počeše da se rugaju starcu i postaše još nemirniji nego pre. Njihovo nevaspitano ponašanje on je strpljivo podnosio i uskoro pristade na onu drugu obalu.
„Ovo je za Vaš trud!“ povikaše putnici i zatresoše se, a iz njih ispade mnogo sjajnih zlatnika u vlažni čamac.
„U ime Boga, šta to radite!“ povika starac, „navući ćete na mene najgoru nesreću. Da je i jedan zlatnik pao u vodu, onda bi se reka, koja ovaj metal ne može da podnese, podigla u strašnim talasima, progutala bi i mene i čamac,
a ko zna kako biste vi sami prošli. Uzmite svoj novac!“
„Ne možemo uzeti ništa što smo iz sebe već istresli“, odgovoriše oni.
„Tako mi samo pravite muku“, reče starac, pa se sagnu i poče da kupi zlatnike u svoju kapu. „Moram sve da ih pronađem, odnesem na obalu i zakopam.
Lutajući plamičci behu već iskočili iz čamca, kad starac povika: „A šta je sa mojom nadnicom?“
„Ko ne uzima zlato, taj neka radi besplatno!“ uzviknuše plamičci.
„Morate znati da mi se može platiti jedino plodovima zemlje.“
„Plodovima zemlje? Mi ih preziremo i nikada ih nismo probali.“
„Pa ipak, ne mogu vas ostaviti sve dok mi ne obećate da ćete mi dati tri glave kupusa, tri artičoke i tri velika luka.“
Cena: 550 rsd
potrebna količina:
Odaberite izdanje:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:

Cena: 3.300 rsd

Cena: 1.399 rsd

Cena: 1.190 rsd

Cena: 699 rsd

Cena: 580 rsd

Cena: 1.320 rsd

Cena: 950 rsd

Cena: 950 rsd

Cena: 820 rsd

Cena: 1.900 rsd

Cena: 715 rsd

Cena: 792 rsd

Cena: 880 rsd

Cena: 999 rsd
Knjige istog pisca

Cena: 3.300 rsd

Cena: 1.190 rsd

Cena: 6.600 rsd

Cena: 1.090 rsd

Cena: 2.975 rsd

Cena: 1.120 rsd

Cena: 900 rsd

Cena: 4.400 rsd

Cena: 3.300 rsd

Cena: 1.099 rsd

Cena: 1.650 rsd

Cena: 2.476 rsd

Cena: 3.300 rsd

Cena: 4.950 rsd