Žena na stupu srama
OPIS KNJIGE:
"Žena na stupu srama" Brigitte Reimann je dirljiv i snažan roman koji kroz priču o zabranjenoj ljubavi osvetljava duboke moralne dileme, razornu moć ideologije i težinu ljudskosti u vreme rata. Radnja je smeštena u četrdesete godine XX veka, usred Drugog svetskog rata, kada seosko imanje u Nemačkoj postaje mesto gde se sukobljavaju okrutna stvarnost rata i suptilni trenuci nade i ljubavi.
Kathrin, nežna i introspektivna žena, ostavljena je da upravlja imanjem dok je njen suprug Heinrich na frontu, boreći se kao vojnik Wehrmachta. Heinrich povremeno dolazi kući, donoseći sa sobom priče o brutalnostima prema civilima, koje prepričava s ponosom, čime izaziva sve veći prezir svoje supruge. Njegov dolazak s ukrajinskim ratnim zarobljenikom Aleksejem, dodeljenim da radi na imanju poput roba, dodatno produbljuje pukotine u njihovom odnosu i otkriva svu mračnu stranu života pod ideologijom koja poništava ljudskost.
Kathrin i Aleksej, povezani zajedničkom patnjom i osećajem usamljenosti, započinju tajnu ljubavnu vezu. Njihova povezanost, uprkos različitostima i okolnostima, simbolizuje iskru ljudske bliskosti i empatije u svetu ispunjenom mržnjom. Međutim, kada njihova ljubav biva otkrivena, posledice su nemilosrdne, ne samo za njih dvoje, već i za sve oko njih. Kathrin se suočava s osudom zajednice, postajući doslovno i simbolično „žena na stupu srama“, dok se priča razvija prema tragičnom vrhuncu.
Brigitte Reimann u ovom romanu ne istražuje samo ljubav i rat, već i duboko ukorenjene predrasude, ljudsku potrebu za milosrđem i snagu otpora dehumanizaciji. Kroz likove, Reimann osvetljava kako rat menja ljude, uvlačeći mržnju u njihove svakodnevne živote, ali i kako čak i u najmračnijim vremenima čovek može pronaći snagu da vidi ljudskost u "neprijatelju".
"Žena na stupu srama" je priča o hrabrosti da se prkosi društvenim normama, o važnosti empatije i o ljubavi koja ne poznaje granice, ali se često suočava s nemilosrdnim sudom sveta. Roman je i danas relevantan kao univerzalno svedočanstvo o tome kako ideologija može uništiti ljudske veze, ali i kako čak i u najmračnijim trenucima nade i saosećanja mogu osvetliti put. Ovo delo Brigitte Reimann zauzima posebno mesto među klasicima posleratne književnosti, pozivajući nas na duboko promišljanje o prirodi čoveka i snazi ljubavi.
Brigitte Reimann (Magdeburg, 1933. – Berlin, 1973.) cijenjena je njemačka autorica koju danas smatraju modernim klasikom. Počela je pisati već s četrnaest godina, a njezina prva knjiga – drame – objavljena je kad joj je bilo tek sedamnaest. Roman Geschwister (1963.), o podijeljenoj Njemačkoj nakon II. svjetskog rata, bio je jedan od najkontroverznijih romana toga doba. Uz Ženu na stupu srama (1956.), u njezinu se književnom opusu osobito ističu opširni dnevnici, objavljeni pod naslovima Alles schmeckt nach Abschied i Ich bedaure nichts. Dobitnica je mnogih literarnih nagrada, a prema njezinim djelima snimljeno je više filmova. Umrla je u dobi od samo 39 godina, ostavivši za sobom remek-djelo književnog stvaralaštva, nedovršeni, posthumno objavljeni roman Franziska Linkerhand.
Br.strana: 168
Povez: Tvrdi povez
God.izdanja: 2024.
Izdavač: Hena
Zemlja porekla: Hrvatska
ISBN: 9789532594942
Cena: 4.501 rsd
potrebna količina:
Br.strana: 168
Povez: Tvrdi povez
God.izdanja: 2024.
Izdavač: Hena
Zemlja porekla: Hrvatska
ISBN: 9789532594942
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 4.953 rsd
Cena: 4.501 rsd
Cena: 4.501 rsd
Cena: 4.501 rsd
Cena: 4.953 rsd
Cena: 4.501 rsd
Cena: 4.953 rsd
Cena: 4.953 rsd
Cena: 4.953 rsd
Cena: 5.179 rsd
Cena: 4.501 rsd
Cena: 5.179 rsd
Cena: 4.727 rsd
Cena: 4.501 rsd