Zadužbina
OPIS KNJIGE:
Knjiga „Zadužbina“ Milorada Šapčanina predstavlja izuzetno poetsko i filozofski produbljeno delo koje u formi dramskog speva osvetljava jedan od najdramatičnijih trenutaka srpske istorije – predvečerje Kosovske bitke. Autor ne pristupa ovoj temi sa stanovišta hladne rekonstrukcije događaja, već iznutra, sa dubokim razumevanjem mitskog, simboličkog i duhovnog značaja istorijskog časa u kojem knez Lazar donosi sudbonosnu odluku između zemaljskog i nebeskog carstva. „Zadužbina“ nije samo drama o političkom ili vojnom sukobu, već alegorijska poema o unutrašnjem preispitivanju, o odgovornosti, žrtvi i smislu postojanja naroda i pojedinca u vremenu kada je istorija zgusnuta u jedan tren odluke.
Glavni likovi Šapčaninove poetske drame nisu samo istorijske figure – Lazar Hrebeljanović, Jug Bogdan, Vuk Branković, Miloš Obilić – već i nosioci dubokih etičkih, ideoloških i duhovnih stavova. Svaki od njih donosi sopstvenu viziju i tumačenje predstojećeg sukoba, čime se ispred Lazara otvara raspon mišljenja i vrednosti koje mora da uzme u obzir. U tom kontekstu, zadužbina ne predstavlja samo crkveni ili kulturni čin, već postaje simbol duhovnog usmerenja, odricanja od materijalnog i telesnog zarad večnosti, pa samim tim i alegorijski čin opredeljenja za nebesko carstvo.
Poseban doprinos dramskoj strukturi daju i novoosmišljeni, simbolički snažni likovi – Homoljanin Živko i misteriozni Pustinik – koji unose dodatnu dimenziju mita i proročanstva, kao i slojeve duhovne introspekcije. Pustinik, u posebnom tonu gotovo proročkog monologa, podseća na glas savesti i večnosti, dok Živko, kao glas naroda i prirode, unosi elemente realističke refleksije na istorijsku zbilju. Na taj način, drama nije ni jednoznačno idealistička ni romantičarska, već duboko misaona i višeslojna, sa otvorenim prostorom za tumačenje.
Milorad Šapčanin koristi bogat, ritmizovan i jezički snažan izraz, prožet starinskom dikcijom i poetskim slikama, stvarajući delo koje podseća na narodnu epiku, ali istovremeno i prevazilazi njene okvire donoseći autorski pečat modernog pesničkog razmišljanja o prošlosti. Delo je obogaćeno dijalozima punim tenzije, misaonim monolozima, lirsko-filozofskim pasažima i moralnim dilemama koje u svojoj suštini nisu vezane samo za doba Lazara, već i za svako vreme u kojem se odlučuje o pravcu kojim će narod ići – putem borbe, stvaranja, žrtve ili pokoravanja.
Nagrađena podrškom Zadužbine Ilije M. Kolarca, ova drama s pravom zauzima mesto u vrhu srpske književnosti koja se bavi istorijskim temama, jer ne samo da prikazuje vreme pred Kosovsku bitku, već to vreme koristi kao prizmu kroz koju se prelama univerzalna dilema: da li je snaga naroda u oružju ili u veri, u sili ili u duhovnosti, u zidinama koje se grade ili u žrtvi koja se prinosi. „Zadužbina“ je, stoga, i pesnički zavet i poziv na promišljanje, delo koje od čitaoca traži ne samo čitalački napor, već i lični stav.
Cena: 418 rsd
potrebna količina:
Odaberite izdanje:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:

Cena: 451 rsd

Cena: 715 rsd

Cena: 605 rsd

Cena: 550 rsd

Cena: 1.799 rsd

Cena: 1.500 rsd

Cena: 999 rsd

Cena: 2.500 rsd

Cena: 1.500 rsd

Cena: 1.190 rsd

Cena: 814 rsd

Cena: 605 rsd

Cena: 924 rsd

Cena: 935 rsd