Vodstvo - Šest studija svjetske strategije
OPIS KNJIGE:
Knjiga "Vodstvo - Šest studija svjetske strategije" autorstva Henryja Kissingera, istaknutog američkog diplomate i političkog savjetnika, značajno doprinosi literaturi o političkom vodstvu i strategiji, kroz temeljitu analizu šest izvanrednih političkih figura 20. stoljeća. Svaki od ovih lidera, kako Kissinger opisuje, svojim jedinstvenim pristupom i strategijama, oblikovao je ne samo sudbinu svojih zemalja, već i svjetsku političku scenu.
Konrad Adenauer koristio je „strategiju poniznosti“ kako bi Njemačku, zemlju poraženu u Drugom svjetskom ratu i moralno bankrotiranu, reintegrirao u međunarodnu zajednicu, usmjeravajući je ka miru i stabilnosti. Adenauerova liderstva sposobnost da balansira prošlost s budućim potrebama zemlje izdvaja ga kao pronicljivog i mudrog državnika.
Charles de Gaulle, kroz „strategiju volje“, efektivno je obnovio Francusku nakon njezina pada tijekom Drugog svjetskog rata. De Gaulleova unaprijed definirana vizija i snažna volja pomogli su Francuskoj da ponovno zauzme svoje mjesto među vodećim svjetskim silama, naglašavajući važnost nacionalne neovisnosti i ponosa.
Richard Nixon, kako Kissinger ističe, koristio je „strategiju ravnoteže“ tijekom Hladnog rata kako bi osigurao geostratešku prednost za Sjedinjene Američke Države. Nixonova vanjska politika, osobito njegovo otvaranje prema Kini, pokazuje kako se veštim manevriranjem mogu stvoriti nove globalne dinamike.
Anwar Sadat proveo je „strategiju nadilaženja“ u nastojanju da donese mir na Bliski Istok nakon dugih godina sukoba. Sadatova hrabrost u potpisivanju mirovnog sporazuma s Izraelom, usprkos ogromnom regionalnom pritisku, označila je monumentalnu promjenu koja je imala dugotrajne posljedice na stabilnost u regiji.
Lee Kuan Yew, osnivač i dugogodišnji premijer Singapura, primijenio je „strategiju izvrsnosti“ kako bi od malog, siromašnog otočića stvorio jednu od najrazvijenijih svjetskih ekonomija. Leejevo liderstvo i vizija uspostavili su temelje za moderni Singapur, fokusirajući se na obrazovanje, javnu administraciju i ekonomski razvoj.
Margaret Thatcher, kroz „strategiju uvjerenja“, revitalizirala je Veliku Britaniju, koja je bila označena kao ’bolesnik Europe’. Njezine ekonomske reforme, politička uvjerenja i snažno vodstvo omogućili su zemlji da povrati svoj ekonomski i međunarodni položaj.
Kissingersko osobno poznavanje ovih vođa, njegova uključenost u mnoge od događaja koje opisuje, te njegov historijski uvid i analitički pristup, čine "Vodstvo" izuzetno bogatim i poučnim čitanjem. Knjiga se završava razmišljanjima o suvremenom svjetskom poretku i ulozi vodstva, naglašavajući kontinuiranu potrebu za snažnim i strategijski osviještenim liderima.
Br.strana: 552
Povez: tvrdi povez
God.izdanja: 2023.
Izdavač: Školska knjiga d.d. Zagreb
Zemlja porekla: Hrvatska
ISBN: 9789530622715
Cena: 8.821 rsd
potrebna količina:
Br.strana: 552
Povez: tvrdi povez
God.izdanja: 2023.
Izdavač: Školska knjiga d.d. Zagreb
Zemlja porekla: Hrvatska
ISBN: 9789530622715
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 6.762 rsd
Cena: 5.993 rsd
Cena: 1.650 rsd
Cena: 1.599 rsd
Cena: 1.100 rsd
Cena: 1.499 rsd
Cena: 1.599 rsd
Cena: 407 rsd
Cena: 1.210 rsd
Cena: 1.320 rsd
Cena: 880 rsd
Cena: 2.999 rsd
Cena: 1.210 rsd
Cena: 3.300 rsd