• Srbija
  • English
  • +381 (0)11 3463 072
  • +381 (0)60 3463 072
  • Vitezovi reda zmaja: Drakonofori
    Vitezovi reda zmaja: DrakonoforiVitezovi reda zmaja: Drakonofori

    Vitezovi reda zmaja: Drakonofori

    OPIS KNJIGE:

    Knjiga do detalja objašnjava pojavu i simboliku zmaja i njegovo prisustvo u mitologijama različitih zemalja.

    Knjiga govori o razvoju reda zmaja o kome se veoma malo zna. Red je nastao za vreme rimskog cara Konstantina Velikog i Sv. Đorđa, potom govori o zmajevima Evrope do ugarskog Reda Zmaja čiji su vodeći članovi bili kralj Žigmund Luksemburški, kralj Matija Korvin, knez Lazar, vojvoda Miloš Obilić, kralj Tvrtko, kralj Ostoja, kralj Stefan Tomaš, Vlad Drakul, despot Stefan, despot Đurđe, Zmaj Ognjeni Vuk, Herman i Urlih Celjski, car Konstantin Dragaš, srpski vitezovi reda Zmaja u I srpskom ustanku, pa sve do, obnovljenog, današnjeg srpskog Suverenog vojnog viteškog reda Zmaja.

    VITEZOVI DRAKONOFORI - ISTORIJA U ZAGRLjAJU ZABORAVLjENOG MITA PRASTARE EVROPE I AZIJE

    Narodi koji su znali za sunčanog zmaja uvek su kulturniji od naroda koji ga nisu poznavali
    Vladimir Prop
    Srednjovekovni vitezovi svih redova kao borci za veru i vladara, koji je božji izaslanik na zemlji, bili su divinizirani heroji. Uronjeni g stare mitološke matrice, po uzoru na antičke redovničke organizacije, šteška bratstva su bila polutajna ili potpuno tajna. Stare misterije gine sadržaj duhonosti - „Sublimacija ideologije arhaičnih ratnika" koja im otkriva put u besmrtnost i sa takvim svetonazorima vitez i u :rišćanstvu ostaje monah ratnik, posvećenik i borac za odbranu vere. Zvi stari evropski i azijski epovi, kao i srpske epske pesme, govore o 1maju i posvećenicima koji ga na sakralnim pugovanjima traže. Ti junaci u posvećenici ratnici koji putuju zemljom na konju ili lađom Argo — Jrakar. Sa tim herojima se kasnije poistovećuju srednjovekovni evropski [ srpski vitezovi. Sama reč vitez kod Slovena proishodi od imena rhovnog boga i boga rata Svetovida.
    Zmaj se kao prastaro mitološko biće prošlosti mnogih azijskih i vropskih naroda sačuvao do današnjih dana. „Zmaj je rođen u mladosti [stoka... poput primitivnih bogova, bio i božanstvo i demon... u svakoj oznatoj zemlji i svim narodima... Poreklo (zmaja) izgleda da nalazimo u ajranijim otkriveninm tragovima ljudske misli na ovoj zemlji... povešost sa vodom i njeno kontrolisanje... Ovo nepogrešivo ukazuje na njegovo rođenje u zemlji gde je voda bila najznačajnija stvar za čovekov pstanak... Ne nalazimo u početnim poglavljima istorije ni Egipta ni [esopotamije karakteristike zmaja kakvog ćemo naći kasnije; ali tamo gkrivamo klicu njegovog raison detre što će kasnije postati standar izovana forma i osibina kineskog „lunga“, hidri i divova iz grčkih itova... Ova lutajuća zver pojavljuje se od Zapadne Evrope do Dalekog stoka Azije...“.

    Kod evropskih naroda se Zmaj prikazuje kao čuvar nekog ogromnog blaga, koga treba savladati da bi se ono pridobilo. Zmaj je nekada bio čuvar Zlatnog runa i Vrta Hesperida u kome rastu zlatne jabuke mudrosti. On je često božanska sila i moć koja daje i održava živo.
    Posvemu on je stari bog koji je na početku svih kosmogeneza a potom ga
    potiskuju mlađi bogovi kao što je slučaj kod starih Grka, gde Zevs pobeđuje zmaja Tifona, i kod Egipćana, gde se Tifon satanizuje. U Vedama je Zmaj bog Agni - Oganj, najstariji i najveći pozitivni bog. Mojsije i Jevreji preuzimaju boga Tifona - Sifona - Safona, odnosno Savaota da bi kasnije odustali od njega. Belci Evrope su ga sačuvali skoro u potpunosti, a kod Slovena, pogotovu Srba ostao je i do danas pozitivno božanstvo, mitski i božanski predak.
    Za ljude starog sveta Zmaj je kosmička zmija koja se svija oko ose sveta, odnosno, oko astronomske tačke zemljine precesije koja se nalazi na severnom nebosvodu. Njegova slika iz sazvežđa Zmaja je projektovanasa neba na zemlju: „Što bi gore to bi dole“. On je počelo u vidu boga Ognja i Prijapati u indovedama, Ananta ili Šeša kod Egipćana, zmija Urobor ili Ilurjanka kod Slovena. Pošto se u tački zemljine precesije privvdno pokreću nebeska tela to se smatralo kod starih naroda da je Zmaj - kosmička zmija prvi zvezdolik na nebu i majka Zodijaka, kojim je nekada određivan i kalendar. Period kompletnog ciklusa precesije oko pola
    ekliptike koji se nalazi u sazvežđu Zmaja iznosi 25.800. godina. Ta tačka
    je samo središte sveta, simbol bogoobjavljenja i ciklične regeneracije u kojoj se pretpostavlja sami Bog. To je slika dinamičnog kruga, prvog točka koji je naizgled nepomičan jer se okreće sam oko sebe, on je emanacija Boga. To je prastari Bog, prvi na početku svih teogonija, pre nego što su ga zamenile religije duha.
    Kao slika starog boga Zmaj se rudimentarno zadržao u simbolici savremenih religija kao negativno biće. Iako je sve teklo u pravcu smanjivanja uloge, odstranjivanja i satanizacije Zmaja ipak je ostao gospodar dijalektike,mitski predak, Bog prosvetitelj i civilizator, otac
    polubogova, proroka i vladara koji se pojavljuju u određenom istoriijskom
    trenutku kao obnovitelji čovečanstva, osnivači imperija i moćnih država.

    Više detalja

    Br.strana: 343

    Povez: Meki povez

    God.izdanja: 2017.

    Izdavač: Centar za mitološke studije

    ISBN: 9788680684055

    Šifra: 150275
    Cena: 2.860 rsd

    potrebna količina:


    dostavadostava i poŠtarina

    nacin placanjanaČin plaĆanja

    Opcije plaćanje za kupce iz Srbije:

    - pouzećem prilikom isporuke knjiga
    - internet karticama Visa,Maestro i Mastercard
    - preko IPS skeniraj - mBanking aplikacije
    - putem uplatnice na šalteru pošte ili banke

    Opcije plaćanje za kupce iz inostranstva:

    - pouzećem za kupce iz BIH i Crne Gore
    - putem PayPal sistema
    - internet karticama Visa, Maestro i MasterCard

    postavi pitanjepostavite pitanje

    Br.strana: 343

    Povez: Meki povez

    God.izdanja: 2017.

    Izdavač: Centar za mitološke studije

    ISBN: 9788680684055

    Komentari čitalaca

  • Napišite recenziju za ovu knjigu i uz malo sreće osvojite
    vaučer za kupovinu od 2000 dinara!

    KorisnaKnjiga.com koristi cookije kako bi prilagodila sajt korisniku i analizirala prikazani sadžaj.
    Podaci o identitetu korisnika se ne prikupljaju, već samo informacije o posećenosti koje dalje naši partneri obrađuju. Više informacija.