• Srbija
  • English
  • +381 (0)11 3463 072
  • +381 (0)60 3463 072
  • Macke i Packe: Ogledi iz istorije represije u Srbiji
    Macke i Packe: Ogledi iz istorije represije u SrbijiMacke i Packe: Ogledi iz istorije represije u Srbiji

    Macke i Packe: Ogledi iz istorije represije u Srbiji

    OPIS KNJIGE:

    Reči autora :

    ’’Tekstovi sabrani u ovoj knjizi bave se istorijom represije u Srbiji. Represija je potiskivanje, ugnjetavanje i/ili tlačenje pojedinaca ili čitavih društvenih grupa. Za vršenje represije, države imaju specijalizovane organe – kada je reč o sprovođenju zakona, to su naročito: policija, sudovi i kaznene ustanove. Ali u potiskivanju devijantnosti učestvuju i velike/većinske društvene grupe, na bezbroj formalizovanih i neformalnih načina, od ostrakizma do linča. Kao devijantno može biti percipirano sve što odstupa od norme, bilo statističke bilo moralne: izgled, ponašanje, mišljenje, pa i puko pripadanje određenim manjinskim grupama (npr. etničkim, verskim ili profesionalnim).”

    Ivan Janković

    Knjiga „Mačke i pačke: Ogledi iz istorije represije u Srbiji“ Ivana Jankovića pruža duboku i analitičku studiju o fenomenu represije u srpskom društvu kroz istoriju. Kroz seriju ogleda, autor istražuje kako su mehanizmi moći, zakonodavne institucije i društvene norme delovali u oblikovanju i potiskivanju pojedinaca i grupa koje su smatrane devijantnim ili neprikladnim za dominantne standarde. Ova knjiga nije samo kritičko istraživanje prošlosti, već i oštar pogled na društvene dinamike koje oblikuju savremeno društvo.
    Definicija i pristup represiji

    Janković definiše represiju kao potiskivanje, ugnjetavanje ili tlačenje, koje se sprovodi kroz institucije poput policije, sudova i kaznenih ustanova, ali i kroz neformalne društvene pritiske, od ostrakizma do linča. Autor istražuje kako društva označavaju određene pojedince ili grupe kao devijantne na osnovu njihovog izgleda, ponašanja, mišljenja ili pripadnosti manjinskim zajednicama. Represija se ne posmatra isključivo kroz prizmu zakona i kaznenih sistema, već i kroz mehanizme društvenog pritiska i stigmatizacije.
    Tematski fokus

    Knjiga pokriva širok spektar tema koje uključuju:

    Institucionalnu represiju: Uloge koje policija, sudovi i zatvori imaju u kontrolisanju društvenog poretka i kako su često korišćeni kao oružje za političku i ideološku kontrolu.
    Društvene norme i devijantnost: Analiza kako društvene grupe definišu šta je devijantno i kako te norme mogu voditi ka marginalizaciji i nasilju prema pojedincima i manjinskim zajednicama.
    Istorijske analize: Kroz specifične primere, autor osvetljava različite periode srpske istorije u kojima su represivne mere bile intenzivnije, bilo zbog političkih, verskih ili socijalnih okolnosti.
    Kultura potiskivanja: Janković istražuje kako kultura stigmatizacije i isključivanja utiče na formiranje identiteta i društvenih odnosa u Srbiji.

    Stil i struktura

    Autor koristi pristupačan, ali analitičan stil, kombinujući istorijske činjenice, sociološke teorije i filozofsku refleksiju. Tekstovi su organizovani kao ogledi, što omogućava čitaocima da se fokusiraju na pojedinačne teme dok istovremeno sagledavaju širu sliku o mehanizmima represije.
    Relevancija i značaj

    Knjiga je posebno relevantna za sve koji se bave sociologijom, istorijom, politikologijom i ljudskim pravima, ali i za širu publiku zainteresovanu za razumevanje dinamike moći i društvene kontrole. Janković nam ukazuje na to kako se obrasci represije ponavljaju kroz istoriju i kako nas oni i dalje oblikuju kao društvo.
    Zašto pročitati ovu knjigu?

    Istorijska dubina: Autor pruža bogatu analizu koja pokriva ključne događaje i fenomene kroz srpsku istoriju, od političke represije do društvene stigmatizacije.
    Društvena kritika: Kroz precizno definisanje pojmova i analizu konkretnih primera, Janković otvara prostor za razumevanje savremenih društvenih problema u širem kontekstu.
    Filozofski uvidi: Knjiga se bavi ne samo manifestacijama represije, već i njenim dubljim uzrocima i posledicama, pozivajući čitaoce na razmišljanje o ulozi slobode, pravde i odgovornosti u društvu.

    Zaključak

    „Mačke i pačke: Ogledi iz istorije represije u Srbiji“ Ivana Jankovića predstavlja snažno delo koje kombinuje istorijske činjenice i društvenu analizu kako bi osvetlilo duboke mehanizme represije koji su oblikovali, i nastavljaju da oblikuju, srpsko društvo. Ova knjiga ne samo da nudi retrospektivu prošlih događaja, već i poziva čitaoce da kritički preispitaju savremene norme i institucije, čineći je nezaobilaznim štivom za sve koji žele dublje razumeti društvene dinamike.

    Više detalja

    Br.strana: 305

    Povez: Meki povez

    God.izdanja: 2018.

    Izdavač: Fabrika knjiga

    ISBN: 9788677181758

    Dostupnost: Trenutno na lageru.
    Šifra: 133716
    Cena: 1.059 rsd
    stara cena: 2.648 rsd

    potrebna količina:


    dostavadostava i poŠtarina

    nacin placanjanaČin plaĆanja

    Opcije plaćanje za kupce iz Srbije:

    - pouzećem prilikom isporuke knjiga
    - internet karticama Visa,Maestro i Mastercard
    - preko IPS skeniraj - mBanking aplikacije
    - putem uplatnice na šalteru pošte ili banke

    Opcije plaćanje za kupce iz inostranstva:

    - pouzećem za kupce iz BIH i Crne Gore
    - putem PayPal sistema
    - internet karticama Visa, Maestro i MasterCard

    postavi pitanjepostavite pitanje

    Br.strana: 305

    Povez: Meki povez

    God.izdanja: 2018.

    Izdavač: Fabrika knjiga

    ISBN: 9788677181758

    Dostupnost: Trenutno na lageru.
    Komentari čitalaca

  • Napišite recenziju za ovu knjigu i uz malo sreće osvojite
    vaučer za kupovinu od 2000 dinara!