Korupcija i ekonomski razvoj
OPIS KNJIGE:
Odlomak:
Autori su knjigu započeli rečima dr Arčibalda Rajsa iz 1928. godine „Čujte Srbi“: „Najambiciozniji su se zadovoljavali skromnim blagostanjem. Niste bili lakoumni. Danas su, iako malo rade, mnogi od Vas postali pohlepni. I tako se u ovu zemlju, koja je nekada bila primer sušte čestitosti, uvukla odvratna korupcija...“ I tako su iza nas mnoge godine koje su pojeli skakavci, koji su se iz godine u godinu razmnožavali. Stari majstori zanata menjaju stranačke karatice (ko god je na vlasti oni su sa njima), a novi krenuli njihovim stopama i uče od njih.
U knjizi „Korupcija i ekonomski razvoj“ autori se opredeljuju za pojam „ekonomski“ a ne za, do sada, opšte prihvaćeni termin „privredni kriminalitet“.U knjizi se ističe multidimenzionalnost pojave korupcije, posebno njene višestruke pogubne posledice: ekonomski lomovi, socijalne dezintegracije, urušavanje institucija i kidanje društvenih veza, kriza sistema vrednosti i moralnih normi.
Organizovani kriminal i korupcija su pretnje ekonomskom razvoju protiv kojih se mora uporno i istrajno boriti. Korupcija je zastrašujuć sistem manipulacije, pronevera, utaje, pljačke društvenh dobara sa nesagledivim ekonomskimposledicama. Korupcijski sistem se otrgao kontroli, mnoge generacije je zaveo i prevario, veliku nevolju narodu natovario, budućnost sledećih generacija ugrozio. Pogoduje samo malobrojnima koji su uživali poseban status, diskreditujući sve one koji su imali šta da izgube, ali i one koji suimali šta da kažu o problemu korupcije.
Kumulativni efekti ekonomskih šteta kao razarajućaposledica korupcije neprocenjivi su. Formulacija ovih posledicaje osnova na kojoj se mogu graditi uvidi u problem korupcije:
● korupcija je velika pretnja ekonomskom razvoju Srbije smanjenjem efikasnosti društvenih resursa;
● korupcija vodi obeshrabrivanju investitora za značajnijaulaganja zbog nepredvidivosti poslovnog ambijenta;
● korupcija utiče na brzo i enormno bogaćenje manjeg delaekonomskog sistema i pojedinaca;
● korupcija razara integritet javnih službi i ugrožavamogućnost izgradnje korporativnog duha, poslovne kulture,etičkih i moralnih vrednosti društva;
● način sprovođenja privatizacije u Srbiji (netransparentnost, voluntarizam i neodgovornost, manifestacija silei manipulacije – tretiranje državne imovine kaoplena i partijske svojine) je sa ogromnim ekonomskim gubitkom društvene imovine čija je posledicabila razaranje ukupnog privrednog sistema i socijalne infrastrukture.
Ostvarena neto dobit od privatizacije celokupne srpske privrede u periodu 2002-2011. godina je 2,63 milijardi evra tek nešto više od knjigovodstvene vrednosti privatizovanih privrednih subjekata 2,57 milijardi, što ukazujena posebnu matematičku piongleraciju i žongliranje.
Da stvar bude još gora, na ovu situaciju nadovezala se i najveća razvojno-ekonomska greška što je najveći deo sredstava dobijenih prodajom preduzeća plasiran kao budžetska potrošnja kojom je kupovan socijalni mir i održavana vlast, što predstavlja specifičnuvrstu političke korupcije.
Tako se politička moć pretvara u ekonomsku moć i u neverovatno licemerje čuvara demokratije i narodnih interesa.
Korupcija je strukturalni fenomen s visokim stepenom tolerancije javnosti.
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 2.200 rsd
Cena: 825 rsd
Cena: 660 rsd
Cena: 1.100 rsd
Cena: 900 rsd
Cena: 860 rsd
Cena: 1.430 rsd
Cena: 825 rsd
Cena: 550 rsd
Cena: 1.500 rsd
Cena: 1.980 rsd
Cena: 999 rsd
Cena: 2.700 rsd
Cena: 2.750 rsd