• Srbija
  • English
  • +381 (0)11 3463 072
  • +381 (0)60 3463 072
  • Kina i Srbija
    Kina i Srbija

    Kina i Srbija

    OPIS KNJIGE:

    „Kina i Srbija“ autora Žarka V. Obradovića predstavlja sveobuhvatnu analizu savremenih geopolitičkih odnosa između Narodne Republike Kine i Srbije, sagledavajući istorijski kontekst, ekonomsku saradnju, geopolitičke interese i buduće perspektive bilateralnih odnosa. Ova knjiga osvetljava ključne aspekte sve jačeg partnerstva dve zemlje, sa posebnim naglaskom na inicijativu „Pojas i put“, poznatu kao najambiciozniji globalni infrastrukturni i ekonomski projekat 21. veka.

    Autor detaljno analizira koncept „Čeličnog prijateljstva“, termin koji označava snažne političke i ekonomske veze između Kine i Srbije, koje su se poslednjih decenija intenzivirale kroz strateške investicije, infrastrukturne projekte i političku saradnju na međunarodnoj sceni. Obradović ukazuje na to kako je Srbija postala ključna tačka kineskog prisustva na Balkanu, služeći kao geopolitički most između Istoka i Zapada i deo šireg kineskog interesa za region Centralne i Istočne Evrope.

    Poseban fokus knjige je geopolitička dimenzija Balkana, gde Obradović istražuje istorijske i savremene faktore koji određuju političke odnose u regionu, uzimajući u obzir uticaj velikih sila poput Kine, Rusije, Evropske unije i SAD. Kroz dubinsku analizu međunarodnih odnosa, autor daje sistematski pregled kineskog pristupa Balkanu, ističući ulaganja u infrastrukturu, energetiku, industriju i obrazovanje kao ključne stubove saradnje između dve zemlje.

    Knjiga takođe osvetljava šire pitanje uloge Kine u savremenom svetu, istražujući kako se globalni uticaj Pekinga reflektuje na balkanske države, ali i na politički i ekonomski položaj Srbije u međunarodnoj zajednici. Kroz analizu kineske spoljne politike, autor otkriva strateške interese Kine u širenju ekonomske i političke saradnje na Balkanu, kao i način na koji Srbija koristi ovu saradnju za jačanje svoje međunarodne pozicije i privlačenje investicija.

    Kao istaknuti političar i naučni istraživač, Obradović kombinuje akademski pristup i praktično iskustvo, nudeći relevantne podatke, analize i predviđanja o budućnosti srpsko-kineskih odnosa. Njegova dugogodišnja uloga predsednika Grupe prijateljstva Narodne skupštine Republike Srbije sa NR Kinom, kao i iskustvo na poziciji državnog koordinatora u saradnji 16+1, omogućavaju mu insajderski uvid u diplomatske, ekonomske i političke procese koji oblikuju odnose Srbije i Kine.

    „Kina i Srbija“ je nezaobilazno štivo za istraživače međunarodnih odnosa, diplomate, ekonomiste, političare, studente političkih nauka i sve one koji žele da bolje razumeju kako se globalna ravnoteža moći odražava na Balkan i poziciju Srbije u savremenom svetu. Kroz jasan i analitičan stil, Obradović pruža detaljan uvid u ekonomske i političke odnose Srbije i Kine, ali i širi kontekst geopolitičkih promena koje oblikuju svet u 21. veku.

    Više detalja

    Br.strana: 215

    Povez: Meki povez

    God.izdanja: 2024.

    Izdavač: Čigoja

    ISBN: 9788653110390

    Šifra: 245615
    Cena: 1.100 rsd

    potrebna količina:


    Odaberite izdanje:

    dostavadostava i poŠtarina

    nacin placanjanaČin plaĆanja

    Opcije plaćanje za kupce iz Srbije:

    - pouzećem prilikom isporuke knjiga
    - internet karticama Visa,Maestro i Mastercard
    - preko IPS skeniraj - mBanking aplikacije
    - putem uplatnice na šalteru pošte ili banke

    Opcije plaćanje za kupce iz inostranstva:

    - pouzećem za kupce iz BIH i Crne Gore
    - putem PayPal sistema
    - internet karticama Visa, Maestro i MasterCard

    postavi pitanjepostavite pitanje

    Br.strana: 215

    Povez: Meki povez

    God.izdanja: 2024.

    Izdavač: Čigoja

    ISBN: 9788653110390

    Komentari čitalaca

  • Napišite recenziju za ovu knjigu i uz malo sreće osvojite
    vaučer za kupovinu od 2000 dinara!