Draga Mašin
OPIS KNJIGE:
Nenadmašan roman o zlosrećnoj srpskoj kraljici, ženi poslednjeg Obrenovića. U njemu pisac pitkim i besprekornim stilom prelama atmosferu koja dočarava fin de siècle, istovremeno i epohu kraja dinastije Obrenovića, kroz porodične nesreće, uspon i pad dvorske dame Drage Mašin. Objavljen 1959. godine, u razmahu socrealističke književne mode, roman nije udostojen nepristrasnog kritičkog suda iako je doživeo uspeh kod čitalaca.
Svestran i plodan umetnik, avangardni slikar, sineasta, pesnik i romansijer, Ljubiša Jocić izvajao je verodostojan portret kraljice Drage Obrenović, od njenog teškog detinjstva bez roditelja i staratelja, sa još četvoro mlađe braće i sestara, preko neželjene udaje, izdržavanja od skromne udovičke penzije i uzdizanja na društvenoj lestvici u ulozi prevoditeljke i novinarke, sve do uspona na dvoru, čaršijskih spletki, kratkotrajne bračne sreće i zverskog ubistva u Majskom prevratu 1903. godine. Njen lik izrasta kroz slikovit dekor Srbije i Beograda s kraja XIX veka, u zaostaloj patrijarhalnoj sredini u kojoj se tek rađala građanska klasa. Zbog netrpeljivosti i sukoba roditelja, ekskralja Milana i kraljice majke Natalije, i sam najčešće u sukobu sa njima, golobradi kralj Aleksandar nalazi u majčinoj omiljenoj dvorskoj dami najpre tajnu utehu za svoje duševne patnje a kasnije, i javno, saveznicu i saputnicu u dramatičnoj političkoj i životnoj areni.
Fatalna ljubav Aleksandra i Drage Obrenović, koja će izmeniti tok srpske istorije, potanko je, uverljivo i nadasve uzbudljivo oživljena u Jocićevoj tragičnoj romansi, prepletenoj sa stvarnim ličnostima i istorijskim činjenicama.
Cena: 1.099 rsd
potrebna količina:
Odaberite izdanje:
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:

Cena: 1.499 rsd

Cena: 1.499 rsd

Cena: 583 rsd

Cena: 528 rsd

Cena: 715 rsd

Cena: 572 rsd

Cena: 814 rsd

Cena: 572 rsd

Cena: 2.400 rsd

Cena: 1.000 rsd

Cena: 396 rsd

Cena: 605 rsd

Cena: 1.067 rsd

Cena: 979 rsd