- Knjige za učenje stranih jezika - sve
- Engleski jezik
- Nemački jezik
- Francuski jezik
- Italijanski jezik
- Ruski jezik
- Španski jezik
- Latinski jezik
- Srpski jezik
- Mаđarski jezik
- Albanski jezik
- Arapski jezik
- Grčki jezik
- Kineski jezik
- Japanski jezik
- Makedonski jezik
- Holandski jezik
- Romski jezik
- Češki jezik
- Švedski jezik
- Hebrejski jezik
- Hrvatski jezik
- Turski jezik
- Staroslovenski jezik
- Norveški jezik
- Poljski jezik
- Portugalski jezik
- Slovenački jezik
- Ukrajinski jezik
- Slovački jezik
- Rumunski jezik
- Persijski jezik
- Katalonski jezik
- Sanskrtski jezik
- Finski jezik
- Danski jezik
- Bugarski jezik
- Irski jezik
- Beloruski jezik
- Estonski jezik
- Korejski jezik
- Hindu jezik
- Azerbejdžanski jezik
- Gruzijski jezik
- Jermenski jezik
- Letonski jezik
- Litvanski jezik
- Ostali jezici
Pretplatite se i budite redovno informisani o novostima na nasem sajtu.
Ostvarite dodatnu zaradu uključenjem u našu partnersku mrežu.
Velike spisateljice - žene koje su svojim radom obogatile svetsku književnost
Postavljeno 02.03.2020. Andrea Ćurdić
Dragi čitaoci,
Pošto se bliži Dan žena, sajt Korisna Knjiga želi da vam predstavi nekoliko imena velikih spisateljica koje su svojim stvaralaštvom dale neprocenjivi doprinos svetskoj književnosti.
Prva na našoj listi je neverovatna Džejn Ostin, žena koja je pišući o ljubavi u svojim romanima izgradila snažne ženske likove koji tačno znaju šta žele i od toga ne odustaju ni po koju cenu, ali i koja je sasvim verno oslikala tadašnji sumorni položaj žena u engleskom društvu .
Sledeće mesto zauzimaju sestre književnice Bronte – Šarlot, Emili i En. Kao i mnoge druge književnice tog doba i one su prvo pisale pod muškim pseudonimima kako bi se njihova dela štampala. Međutim, njihova dela su odmah osvojila srca čitalaca svojim strastvenim likovima i velikom originalnošću .
Meri Šeli je vredna pomena jer je ona jedna od začetnika horor žanra sa svojim strašnim gotskim romanom Frankenštajn ili Moderni Prometej u kome prikazuje strašne posledice čovekove žeđi za stvaranjem.
Dafne di Morije je engleska spisateljica koja je svojim stvaralaštvom ostavila neizbrisiv trag u dvadesetom veku. Njeno najpoznatije delo je napeti psihološki roman Rebeka koji nastavlja da oduševljava čitaoce i dan danas.
Naša lista nikada ne bi bila potpuna da se na njoj ne nalazi ime velike Virdžinije Vulf, žene koja je bila jedna od prvih koja je koristila metodu toka svesti u svojim delima.
Jedno od velikih imena američke književnosti je nesumnjivo i Idit Vorton koja je verno oslikala svet američkog visokog društva s kraja devetnaestog stoleća.
Mnoge američke spisateljice ovenčane su prestižnom Pulicerovom nagradom za književnost. Navešćemo samo neke od njih koje su svojim perom oštro iskritikovale američko podeljeno društvo. To su: Harper Li (Ubiti pticu rugalicu), Toni Morison (Voljena) i Alis Voker (Boja Purpura).
Ne smemo zaboraviti genijalnu Agatu Kristi čija su dela najobjavljivanija na svetu. Njene krimi priče sa gospođicom Marpl ili sjajnim Herkulom Poaroom i dalje ostavljaju bez reči brojne čitaoce širom sveta (Ubistvo u orijent ekspresu).
Jednu od najintrigantnijih knjiga svih vremena, Sluškinjinu priču, koja govori o mučnom položaju žena u patrijarhalnom društvu kroz distopijsku prizmu totalitarnog društva u Novoj Engleskoj, napisala je žena, Margaret Atvud.
Brojne su i savremene spisateljice koje su svojim stvaralaštvom već zauzele kultno mesto u književnosti. Pomenućemo samo neke od njih: Džoan K. Rouling sa serijalom knjiga o najpoznatijem čarobnjaku Hariju Poteru, Elena Ferante sa svojom predivnom napuljskom tetralogijom i jedna od najuticajnih književnica današnjice, Arundati Roj (Bog malih stvari).
Naša lista velikih književnica ne bi bila potpuna kada se na njoj ne bi našla imena srpskih spisateljica.
Podsetimo se najpre velikih srpskih spisateljica koje su svojim stvaralaštvom obeležile dvadeseti vek. To su naša omiljena pesnikinja Desanka Maksimović, voljena spisateljica ljubavnih romana Milica Jakovljević Mir-Jam i velika Isidora Sekulić.
Za kraj ćemo i pomenuti dame današnje srpske književne scene koje svojim stvaralaštvom ostavljaju dubok trag u našoj književnosti. To su: Ljubica Arsić (Četiri kiše), Mirjana Đurđević (Bremasoni), Jelica Greganović (Ispod sedmog neba), Ana Vučković (Surfing Serbia), Ana Radmilović (Žena bez horoskopa), Jelena Bačić Alimpić (Ringišpil), Svetlana Velmar-Janković (Prozraci), Jelena Lengold (Odustajanje) i Ljiljana Habjanović Đurović (So zemlji).