Beograd za pokojnike
OPIS KNJIGE:
Pobednički roman sedme po redu V.B.Z.- TISAK književne nagrade za najbolji neobjavljeni roman godine.
Roman "Beograd za pokojnike" sumorna je slika glavnoga grada Srbije od vremena raspada jugoslOvenske federacije do ovih dana, "bolno podsećanje na godine koje su nas usporile, deprimirale, umorile".
Politička previranja, međunarodne sankcije, rat o kojem se ne govori ali čije posledice Beograd oseća kao nestašicu osnovnih potrepština za život tek je grubo naznačeni okvir u koji je autor smjestio svoga glavnog junaka. Sve te okolnosti koje ga pritiskaju a na koje ne može uticati, stvaraju kod Peđe – "spisateljskog obrtnika i pisca", "gladnog čoveka u sivom gradu", pokojnika iz naslova romana – osećaj nemoći, frustriranosti, ulovljenosti u klopku.
Senzibilan i pred takvom zbiljom dakako zbunjen intelektualac (taj osećaj pojačava kontrast između njegovih filmskih, književnih i muzičkih evokacija i doslovne i prenesene izgladnelosti), on je gradski usamljenik ogoljen do srži: bez uporišta u porodici ili među prijateljima, bez kontakata sa svetom, bez posla i novca, opsednut hranom. Moglo bi se reći da je glad, taj krajnji izraz bede i signal opšte poremećenosti društva, središnji motiv romana.
Najsnažnije su stranice ovog teksta upravo one na kojima se susrećemo s depresivnim atmosferama velegrada – koje govore o ljudima na rubu izgladnelosti i očaja, o usamljenosti staraca željnih razgovora, o nestručnosti i bezdušnosti medicinskog servisa, napokon o vremenu gubljenja iluzija i nada.
Peđa je "spisateljski obrtnik i pisac" kojemu nije uspjelo zapaliti negdje van, kao mnogi iz generacije, te bez prijatelja i obitelji koju su obilježile bolesti i umiranja, tumara beogradskim ulicama, doslovno u potrazi za hranom i smislom. Promatranje prolaznika, pokoja ljubavna avantura, stalni posjeti sve ispražnjenijoj Kinoteci, "stvarnost" koja se događa bez njegova sudjelovanja i razorne opservacije srpske metropole u konkretnom vremenu, svijet su u kojem se Crnkovićev Peđa kreće, ali ne snalazi, niti to želi.
Osim što je opisao atmosferu srpske metropole zadnja dva desetljeća, atmosferu depresije i bijede, kroz očište mladog intelektualca kojeg okolnosti pretvaraju u Sonderlinga (=freaka), Crnković se, naime, uhvatio u koštac s nekim od temeljnih literarnih pitanja našeg vremena. Odnos zbilje i fikcije, mogućnost književnog dokumentiranja života, vanjsko (proživljeno) ili unutarnje iskustvo koje posjeduje pripovjedač, kao i pozicija postmodernista uplašenog stvarnošću, neka su pitanja koja postavlja, ali i u praksi pokušava riješiti ovaj roman.
Br.strana: 166
Povez: Meki povez, 15,5*23,5 cm
God.izdanja: 2008..
Izdavač: VBZ
Zemlja porekla: Hrvatska
Br.strana: 166
Povez: Meki povez, 15,5*23,5 cm
God.izdanja: 2008..
Izdavač: VBZ
Zemlja porekla: Hrvatska
Kupci koji su kupili ovu knjigu kupili su i:
Cena: 506 rsd
Cena: 1.210 rsd
Cena: 1.690 rsd
Cena: 1.980 rsd
Cena: 1.650 rsd
Cena: 825 rsd
Cena: 1.980 rsd
Cena: 1.496 rsd
Cena: 880 rsd
Cena: 5.654 rsd
Cena: 9.047 rsd
Cena: 4.275 rsd
Cena: 4.275 rsd
Cena: 4.342 rsd