TRADICIONALNI PLESOVI SRBA U BANATU Selena Rakočević
Selena Rakočević
TRADICIONALNI PLESOVI SRBA U BANATU-Selena Rakočević
Knjiga sa potpisom AUTORKE Selene Rakočević.✔️
Žanrovi: Muzika
Izdavač: Kulturni centar Pančevo
Broj strana: 160
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Format: 23 cm
Opis
Dragocena studija iz oblasti etnokoreologije, humanističke discipline koja je našoj naučnoj, pa i široj javnosti nedovoljno poznata. Pored naučne zasnovanosti bazirane na temeljnom poznavanju šire etnokoreološke, etnomuzikološke i etnološke literature, ona je plod i brojnih terenskih istraživanja igračke i muzičke prakse Srba u Banatu koja su započeta još 1994. godine, a tokom kojih je zabeležen audio, video i foto materijal od neprocenjive vrednosti.
Istraživanje za knjigu, Selena Rakočević, započela je još 1994. godine i usredsređena su na plesno - muzičku tradiciju Srba u Banatu. U knijzi je predstavljen celokupan igrački repertoar Srba u Banatu koji je podeljen na nekoliko žanrova. Istaknute su sve autohtone odlike banatskoh kola, oblik, držanje, različito igranje igrača i igračica, variranje muzičke pratnje. Velika pažnja posvećena je i prilikama i mestima gde su se izvodila kola.
- Svaki pojedinačan ples ima svoju sudbinu. Veliko kolo se početkom veka u Batanji, srpskom mestu na jugu Mađarske, sve do 1925. godine, izvodilo na svakom ćošku, odnosno roglju kako kažu u Banatu i to različite verzije ovog kola. To je vrlo uzbudljivo za nas istraživače. U Kikindi je bilo vrlo živo izvođenje ovog plesa. Poslednji video snimak je iz 1988. godine, sa jedne seoske igranke. Danas ono apsolutno u srpskom delu Banata ne postoji, objašnjava dr Selena Rakočević etnomuzikolog.
Tradicionalni plesovi Srba u Banatu, danas žive isključivo na sceni, kaže Selena Rakočević. Plesovi u Banatu izvođeni su i u svrhu očuvanja srpskog entiteta u pograničnim mestima, a postoje i lučajevi da se kolo na različite načine izvodi u Banatu u odnosu na Bačku.
- Igranke su vrlo često bile združene. Onda su ljudi iz Melenaca izvodili Banatsko kolo baš takvo da bi ono bilo različito od Velikog kola u Bačkoj. U Batanji, na primer, Veliko kolo znalo se da je srpsko za razliku od mađarskog čardaša koji se igrao na sledećem roglju ili kafani. Oni su funkcionisali kao etnički i regionalni specifični plesovi. Oni su zapravo i konstruisali etnički specifičnu kulturu, dodaje dr Selena Rakočević etnomuzikolog.
⭐️Knjiga u PERFEKTNOM stanju. ✔️
1.900 rsd
- Pozitivne: 283
- Negativne: 2
- Neutralne: 1