Srpska grafika XVIII veka
Zbornik radova
Srpska grafika XVIII veka Zbornik radova
U odlicnom stanju!
Srpska grafika XVIII veka - Zbornik radova
Dinko Davidov
Izdavač: Matica srpska, SANU, Beograd-Novi Sad 1986;
tvrd povez sa omotom, strana 256 + strane sa ilustracijama, veći format: 28cm
Bakrorez – crtež nanesen čeličnom iglom na bakarnu ploču i otisnut na hartiji − postaje u prvoj polovini XVIII veka vodeća grafička tehnika. Kao sadržajan i tehnički precizan predložak, snažano je uticao na slikarsku i drvorezbarsku umetnost.
Grafiku možemo posmatrati kao prvu masovnu proizvodnju umetnosti ili – osmišljenu vizuelizaciju prosvetiteljskih ideja. U tako postavljenim ciljevima bakrorezni list sa određenim sadržajem i pisanom rečju, postaje popularan način saopštavanja poruka kroz umetnost, podjednako i sakralnih i profanih tema. Štampanje bakroreza sa likovima uglednih srpskih vladara uklapalo se u ideje o kontinuitetu srpske državnosti. Fruškogorski i drugi manastiri u Karlovačkoj mitropoliji poručuju bakrorezne listove na kojima su predstavljeni sveci zaštitnici sa izgledom manastira. Tako je grafika XVIII veka prvorazredni dokument o izgledu i stanju manastirskih građevina i pre pojave fotografije.Napuštanjem i potiskivanjem vizuelnih umetnosti u korist pisane reči kao glavne komunikacijske delatnosti, grafika se u poslednjim decenijama XVIII veka povlači i sve više stavlja u službu ilustracija knjiga.
Istorija umetnosti - ta, kod nas, relativno mlada disciplina-našla je u XVIII veku obilje istraživačkih i stručno-naučnih problema, a počela je da ih rešava, takoreći, u naše vreme. Posle opštih dela Veljka Petrovića i Milana Kašanina, kao i monografija Lazara Mirkovića, došla je generacija poratnih naučnih radnika čija je bibliografija radova o srpskoj umetnosti i srpskoj grafici XVIII veka veoma bogata. Tu generaciju Dejana Medakovića, Pavla Vasića i Miodraga Kolarića, čija aktivnost u ovim godinama daje krupne rezultate, slede mlađi istoričari umetnosti. Stoga se može reći da su istraživači naše umetnosti XVIII veka na najboljem putu da u ovoj prelomnoj epohi nacionalne kulture obrade umetničke spomenike toga vremena na najširim područjima nekadašnje Karlovačke mitropolije, da prouče ikonografiju slikarskih dela, da izdaju naučne korpuse obrađenog materijala i da otkriju skrivene tajne stilskog razvoja ove umetnosti, kako bi se time objasnio njen brzi rast i put od srednjovekovnih tradicija, preko ukrajinskih i ruskih uticaja, do savremenih zapadnoevropskih stilskih opredeljenja.
dinko davidov zaharija orfelin barok barokno slikarstvo hristifor žefarović ... gavril stefanović venclović ... istorija stare srpske umetnosti starog srpskog slikarstva