PUT PO DALMACIJI Alberto Fortis ,novo ➡️ ➡️
Alberto Fortis
PUT PO DALMACIJI Alberto Fortis
Globus 1974.
Knjiga talijanskog prirodoznanca i putopisca Alberta Fortisa `Put po Dalmaciji`, objavljena je u Veneciji 1774. godine, vrlo je važan znanstveni i literarni dokument o Dalmaciji u osamnaestom stoljeću. Knjiga se satoji od dva dijela: u prvom dijelu je opisano zadarsko područje, slijedi najslavnije poglavlje - `O običajima Morlaka` - te poglavlja o toku Krke i okolici Šibenika, a u drugom dijelu opisani su trogirska i splitska okolica, tok Cetine, Primorje (Makarska, Neretva, Metković), te otoci Vis, Hvar, Brač i Rab.
Alberto Fortis (Padova, 11. listopada 1741. – Bologna, 21. listopada 1803), talijanski teolog, prirodoslovac, putopisac i redovnik.
Alberto Fortis
Naslovnica djela Viaggio in Dalmazia iz 1774.
Rođen je kao Giovanni Battista Fortis. Sa 16 godina pristupio je padovanskom sjemeništu i postao redovnik augustinskog reda.
Putovao je po Europi, naročito po Dalmaciji, Primorju i Istri, o čemu je objavio niz djela, od kojih je najbitnije Put po Dalmaciji (Viaggio in Dalmazia, 1774.), nastalo kao rezultat putovanja od 1771. do 1773. godine, u kojem u dvije knjige predstavlja Dalmaciju i Primorje europskoj publici. U prvoj knjizi najveću pozornost dobiva poglavlje u kojem se idealizira život seljaka u zaleđu Dalmacije (Morlaka), dok se u drugoj knjizi raspravlja o mnogim zemljopisnim, gospodarskim i etničkim pitanjima. U djelu se nalazi i verzija Hasanaginice dana u izvorniku i prijevodu na talijanski. Knjiga je imala velik odjek, a na hrvatski je u potpunosti prevedena tek 1984. godine. Knjiga nailazi na kritike prosvjetitelja i izaziva zgražanje nad Morlacima, dok ih Fortis vidi kao miroljubive, plemenite, poštene i gostoljubive.
Njegova kronološki prva knjiga Ogled nastala 1771. godine donosi zapažanja o otocima Cresu i Osoru. Zasnovana je kao minerološka studija, ali izašla je kao studija o stanovništvu i narodnoj kulturi. Donosi podatke o jeziku i usmenoj književnosti. Ta prirodoslovna misija bila je pothvat kojeg je financirao Fortisov mecena John Stuart, škotski plemić i grof od Bute. Njemu je Fortis posvetio i svoje najpoznatije poglavlje iz Puta po Dalmaciji, poglavlje o Morlacima, zato što se i sam Stuart zanimao za morlakizam.
Zbog svoje sklonosti putovanjima bez znanja njegovih nadležnih i znanstvenim istraživanjima Dalmacije bio je prisiljen napustiti svoj duhovni red. Za život zarađuje dalje svojim znanstvenim radom, istraživanjem, pisanjem i suradnjom sa raznim znanstvenim časopisima.
Objavljeno na hrvatskom Uredi
Put po Dalmaciji (Marjan tisak, Split, 2004) preveli Mate Maras i Darko Novaković; ISBN 953-214-123-5
O uzgoju kestena i o njegovu uvođenju u primorsku i unutrašnju Dalmaciju (Zadar - Znanstvena knjižnica Zadar); preveli Mirela Kalcina i Marin Buovac, 2017.
Djela na talijanskom Uredi
Saggio d’osservazioni sopra l’isola di Cherso ed Ossero (Rasprava i razmatranja o otoku Cresu i Lošinju). Venecija 1771.
Viaggio in Dalmazia I, II (Putovanje po Dalmaciji, 2 sveska). Venecija 1774.
Della coltura del castagno da introdursi nella Dalmazia marittima e medditerranea (O uzgoju kestena i o sadnji u primorskoj i unutrašnjoj Dalmaciji). Napulj 1780; Venecija 1794.
Morlaci, narod koji je živio u Dalmaciji i njenom zaleđu, to su današnji Srbi i Hrvati, evo kako ih je opisao Alberto Fortis u svom čuvenom spisu, 1774. godine
Knjiga, objavljena 1984. godine
alberto_fortis_knjiga_put_po_dalmaciji
Knjigu je izdao GLOBUS iz Zagreba, a priredio Josip Bratulić
Knjiga je NOVA.....
----------------------------
5.000 rsd
- Pozitivne: 283
- Negativne: 2
- Neutralne: 1