Istorija cetnistva Jurisni bataljoni 1940/41
Dušan Babac Branko Jevtić
Istorija cetnistva Jurisni bataljoni 1940/41
Dušan Babac Branko Jevtić
Beograd, 2022.
Meki povez, format 24cm
Ćirilica, 248 strana
Bogato ilustrovano na kvalitetnom papiru
Sadržaj:
Predgovor
Četovanje
Srpska četnička akcija
Četnički odredi u Prvom svetskom ratu
Organizacija vojnih jedinica spejalne namene u Kneževini i Kraljevini Srbiji
Četnička komanda Jugoslovenske vojske
Uniforma i oprema
Naoružanje
Aprilski rat
Nastavak borbe posle Aprilskog rata
U osvit novog rata i u Kraljevini Jugoslaviji se, kao i u drugim zemljama, osetila potreba za jedinicama koje bi na frontu i u njegovoj pozadini realizovale „specijalne zadatke“. Uzore za njihovo formiranje vojska je našla u jurišnim jedinicima iz Prvog svetskog rata i iz vremena „četničke akcije“ u Staroj Srbiji. Uočavajući značaj ovih jedinica, Kraljevina Jugoslavija reagovala je brže nego druge armije. U proleće 1940. godine pristupilo se njihovom formiranju. Već sama organizacija (u svakom Armiji po jedan bataljon) pokazivala je da one neće biti upotrebljene kao celina, već po manjim grupama, za „specijalne“ akcije od kojih se očekivalo da reše taktičke zadatke koje klasične vojne formacije nisu u stanju.
Aprila 1940. u sastavu Jugoslovenske vojske organizovana je Četnička komanda, koja je u junu 1940. godine nazvana Jurišna komanda, da bi aprila 1941. ponovo dobila svoj raniji naziv. Imala je štab i šest bataljona. Ovi bataljoni bili su namenjeni za diverzantske akcije u pozadini neprijateljskog fronta, ali zahvaćena opštim rasulom Jugoslovenske vojske, i pored pojedinačnih primera junaštva, nije imala značajnijeg uticaja na ishod rata.
Bez obzira što ove jedinice nisu dale odlučujuće rezultate u kratkotrajnom Aprilskom ratu, biografski podaci starešina ukazuju da se duh jurišnih (četničkih) jedinica preneo na jedinice JVuO i bio inspiracija i podstrek u njihovoj borbi, čime su ove jedinice opravdale svrhu svog formiranja.