Carska povest Historia Augusta- biografije rimskih vladara-
grupa autora
Carska povest Historia Augusta
SKZ biografije rimskih vladara Srpska knjizevna zadruga 2009 tvrd povez 14 strana sa tablama u boji CARska povest NoVo kao iz stamparije KOLEKCIONARSKI primerak predgovor Zarko Petkovic Prevod Miroslava Majher i Žarko Petković Srpska književna zadruga, Beograd 2009. XXXVIII + 238 strana 19 cm Edicija - SKZ, kolo 101, knjiga 677
SADRŽAJ:
ŽARKO PETKOVIĆ - O carskoj povesti i njenom istoriografskom kontekstu
Historia Augusta - Izdanja teksta, prevodi i komentari
Hadrijanov životopis
Životopis Antonina Pija
Životopis Marka Antonina Filozofa (Marko Aurelije)
Životopis Komoda Antonina
Literatura
Hronologija važnijih događaja Antoninske epohe
Rimski carevi
Slike i steme
Skraćenice naslova biografija u Carskoj povesti
Češće upotrebljavane skraćenice
`Carske povesti , biografije poznatih rimskih careva Hadrijana, Antonina Pija, Marka Aurelija i Komoda iz dinastije Antonina, veoma su poznato biografsko delo. Ono se u svetskoj i našoj nauci, podjednako u istoriografiji i proučavanju rimske kulture i književnosti veoma često navodi kao autentičan izvor podataka o vremenu najvećeg uspona Rimske imperije i početka njenog postepenog opadanja. Carske povesti su posvećene najvažnijim momentima iz života rimskih careva iz drugog veka naše ere, ali i društvenim prilikama u kojima su oni vladali, o njihovom odnosu sa Senatom, sa vojnim zapovednicima udaljenih oblasti Rimske imperije, o porodičnim odnosima u dinastiji Antonina, o moralnim i psihičkim profilima pojedinih članova carske porodice i samih careva. Posebnu vrednost ovom rukopisu daju napomene i komentari Žarka Petkovića, u kojima se daju detaljni podaci ne samo o vladavini pojedinih careva i vremenu u kojem su oni bili na čelu države, već i o mnogo širem istorijskom, političkom, društvenom i kulturnom kontekstu najveće imperije Starog sveta.
Petković je objasnio da su stručnjaci, na osnovu unutrašnje analize teksta, utvrdili da je ,,Carska povest`pisana skoro dva veka kasnije, u četvrtom stoleću, a ima stručnjaka koji to osporavaju i stavljaju delo na kraj trećeg.
Petković smatra da je autor pre svega hteo da zabavi čitaoce i samoga sebe i zato su psihološki portreti careva veoma pitoreskni i kao da su deo neke pozorišne predstave koja se odvija pred očima čitalaca.
Cilj autora je bio, naglasio je Petković, da predoči čitaocima sve što je znao o tom dobu i ljudima, ali se primećuje da je na početku, kada govori o prvim vladarima dinastije Antonina bliži istorijskim činjenicama, zato što su i izvori bili pouzdaniji. Scripotores Hisotriae Augustae